Rota Trakya

Trakya mutfağını yaratan bin bir çeşit lezzeti Trakya Gastronomi Rehberinde bir araya getirdik. İçeriğini kooperatifimiz ve gastronomi yazarı Nilhan Aras’ın ortaklaşa hazırladığı rehber, Sade Film & Gastronomi tarafından tasarlandı. Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin (TURYİD) bu yıl Trakya mutfağı temasıyla düzenlediği (COVID-19 salgını dolayısıyla ertelenen) Global Gastronomi Zirvesi kapsamında erişime açıldı.

Rehbere ulaşmak için tıklayın.

Bu rehber Trakya mutfağını yaratan kültürler kuşağını anlamayı ve tanıtmayı amaçlıyor. İçeriği Edirne, Tekirdağ, Kırklareli il, ilçe ve köylerini kapsayan saha gezilerinde birinci elden edinilen bilgiler, üreticilerle, kooperatif yöneticileriyle, restoran ve esnaf lokantalarının sahipleriyle yapılan görüşmelerle zenginleşti.

Rehberde Trakya bölgesini ziyaret etmek isteyenler için bağ rotaları, peynir üretim destinasyonları, ciğerciler, köfteciler, esnaf lokantaları, tatlıcılar, yol lokantaları, meyhaneler, ilçelerin, köylerin saklı kalmış lezzet durakları, köy üretici pazarları ve şenlikleri hakkında kapsamlı bilgiye ulaşmak mümkün.

Rehberin ayırt edici özelliklerinden bir tanesi de yeme içme kültürümüzün ve yüzyıllar içinde şekillenmiş damak tadımızın ardındaki insanlara, hikâyelere, üretim süreçlerine odaklanabilmiş olması. Bu yanıyla rehber alışılageldik gastronomi rehberlerinin ötesinde, lezzet son durağına giden sosyolojik, coğrafik ve kültürel patikaların izini sürüyor.

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi

Yerküre Ortaklarına Çağrı:

28.05.2021

Sevgili Ortağımız,

 

Yerküre Yerel Çalışmalar Sosyal Kalkınma Proje Danışmanlığı Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifimizin 3. Olağan Genel Kurulu 30 Haziran 2022 tarihinde Genel Merkezimizde (1938. SOKAK. GÜL SİTESİ NO:3/27 Mutlukent Mh. Çankaya / Ankara) saat 10.00’da çoğunluklu olarak yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluksuz ikinci toplantının aynı yer ve saatte 10/07/2022 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir. Genel Kurul gündemi mektup olarak posta adreslerinize ve e-posta olarak tarafınıza iletilmiştir. 

Kooperatifimizin yönetim kurulu olarak Genel Kurulumuza katılımınızın önemli olduğunu, katılamadığınız takdirde dilerseniz vekaletinizi genel kurula katılma hakkı bulunan bir başka ortağımıza verebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi’nin çalışmalarını tüm ortaklarımızın akıl ve iradesiyle daha iyi yerlere taşıyacağımıza  olan inancımızla, hepimize sağlıklı günler diliyoruz.

Kooperatifimizin yönetim kurulu olarak Genel Kurulumuza katılımınızın önemli olduğunu, katılamadığınız takdirde dilerseniz vekaletinizi genel kurula katılma hakkı bulunan bir başka ortağımıza verebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi’nin çalışmalarını tüm ortaklarımızın akıl ve iradesiyle daha iyi yerlere taşıyacağımıza olan inancımızla, hepimize sağlıklı günler diliyoruz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi
Yönetim Kurulu

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi