Yerküre

Post Single Page

#ZeytinimeDokunma – Zeytincilik Kanunu Zaman Grafiği

Atakan Buke

In Araştırmalar, Yerküre'nin Sesi Posted

Bu interaktif zaman grafiği çalışması Yerküre Kooperatifi tarafından hazırlandı. Zeytincilik mevzuatı ve zeytinler bir kez daha madencilik faaliyetlerinin, kömürden elektrik üretme girişimlerinin önünün açılması adına hedef haline gelmişken hafıza tazeleme amacıyla bir kronoloji ve arşiv dökümü oluşturmak amacıyla hazırlandı.

İnteraktif zaman grafiği 1939 yılında Zeytinciliği teşvik etmek adına çıkartılan ilk kanundan bugün Madencilik yönetmeliği ile gündeme gelen düzenlemeye kadar yaklaşık 80 yıllık bir süreci resmediyor. Ekonomik, siyasi, ekolojik boyutları olan bir meselenin, mevzuatlara yansıyan mücadele sürecini özetliyor.

Zeytinliklerle ilgili ilk kanun, bu kanundaki düzenlemeler, 2000’lerle birlikte zeytincilik mevzuatındaki zeytinlikleri koruyan hükümlerin değiştirilmesine yönelik DENEMELER, bu girişimler karşısında oluşan kampanyalar ve tüm bu sürecin paralelinde zeytinle ilgili çeşitli veriler, haberler, gelişmeler zaman grafiğinde olaylar, süreçler ve istatistikler olarak açıklamalarla birlikte sunulmuştur. Bu interaktif bir çalışmadır, zaman içinde süreci takip edebilirsiniz, her bir olay hakkında o olaya tıklayarak detaylı bazı bilgilere ve ilgili bağlantılara ulaşabilirsiniz. Düzeltme, ekleme yapmak isterseniz öneri yapabilirsiniz.

Zaman grafiğine yararlandığımız uygulamanın arayüzü üzerinden bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak, bugün Madencilik yönetmeliği ile yapılmak isteneni biliyoruz; daha önce farklı ekonomik öncelikler, gerekçeler ve farklı yöntemlerle denendiği için biliyoruz; Çevre koruma mevzautında, meralar, tabiat varlıkları, ormanlarla ilgili mevzuatta önceki yıllarda yapılan düzenlemelerden biliyoruz. Öte yandan, zaman grafiğinde de kısmen yer bulduğu gibi zeytin etrafında örülen mücadeleleri de biliyoruz ve tarafız.

Madencilik yönetmeliğinde yapılan düzenlemenin geri çekilmesi adına çağrıda bulunuyoruz.

 

#ZeytinimeDokunma

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi

Yerküre Ortaklarına Çağrı:

05.05.2023

Sevgili Ortağımız,

 

Yerküre Yerel Çalışmalar Sosyal Kalkınma Proje Danışmanlığı Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifimizin 2022 yılı Olağan Genel Kurulu 08 Haziran 2023 tarihinde Genel Merkezimizde saat 14:00’da çoğunluklu olarak yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluksuz ikinci toplantının aynı yer ve saatte 15/06/2023 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir. Genel Kurul gündemi mektup olarak posta adreslerinize iletilmiştir. 

Kooperatifimizin yönetim kurulu olarak Genel Kurulumuza katılımınızın önemli olduğunu, katılamadığınız takdirde dilerseniz vekaletinizi genel kurula katılma hakkı bulunan bir başka ortağımıza verebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi’nin çalışmalarını tüm ortaklarımızın akıl ve iradesiyle daha iyi yerlere taşıyacağımıza  olan inancımızla, hepimize sağlıklı günler diliyoruz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi
Yönetim Kurulu

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi