Yerküre

Post Single Page

Diyarbakır’ın gastronomisini çalışıyoruz: Yemek, tarih ve kültür bir arada

Atakan Buke

In Faaliyetler, Yerküre'nin Sesi Posted

Destek alınan kurum: Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Gastroinovasyon Merkezi Projesi  

 

Ekmeğin kokusunun peynirin tadına karıştığı keyifli bir saha araştırmasının ortasındayız. Tarihte ilk buğday üretiminin yapıldığı bereketli topraklarda bir yerleşim olan Diyarbakır’da gastronomi çalışıyoruz.

2022 ortasında sonuçları yayınlanacak olan üç projemizde;

Diyarbakır’ın gelecek dört yılda gastronomi alanında yapacaklarını uygulanabilir ve sürdürülebilir bir eylem planı olarak, ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla kafa kafaya vererek hazırlıyoruz.

Diyarbakır’ın meşhur örgü peyniri ve diğer peynirlerinin doğdukları topraklarda değerlenmelerine katkı vermek için Diyarbakır Peynir Envanteri çıkartıyoruz. 

Diyarbakır’ın coğrafi işaretli ürünlerinden burma kadayıf, karpuz, Karacadağ pirinci, Lice domatesi, Çermik biberi, örgü peyniri, mercimek ve Boğazkere üzümünün hayata girmesinin ilk anından tüketildiği son ana kadar tüm üretim ve ticaret aktörlerini bir araya getiriyor, bu ürünlerin hakkını daha fazla vermek için somut öneriler geliştiriyoruz. 

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi

Yerküre Ortaklarına Çağrı:

05.05.2023

Sevgili Ortağımız,

 

Yerküre Yerel Çalışmalar Sosyal Kalkınma Proje Danışmanlığı Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifimizin 2022 yılı Olağan Genel Kurulu 08 Haziran 2023 tarihinde Genel Merkezimizde saat 14:00’da çoğunluklu olarak yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluksuz ikinci toplantının aynı yer ve saatte 15/06/2023 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir. Genel Kurul gündemi mektup olarak posta adreslerinize iletilmiştir. 

Kooperatifimizin yönetim kurulu olarak Genel Kurulumuza katılımınızın önemli olduğunu, katılamadığınız takdirde dilerseniz vekaletinizi genel kurula katılma hakkı bulunan bir başka ortağımıza verebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi’nin çalışmalarını tüm ortaklarımızın akıl ve iradesiyle daha iyi yerlere taşıyacağımıza  olan inancımızla, hepimize sağlıklı günler diliyoruz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi
Yönetim Kurulu

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi