Yerküre

Post Single Page

Diyarbakır’ın gastronomisini çalışıyoruz: Yemek, tarih ve kültür bir arada

Atakan Buke

In Faaliyetler, Yerküre'nin Sesi Posted

Destek alınan kurum: Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Gastroinovasyon Merkezi Projesi  

 

Ekmeğin kokusunun peynirin tadına karıştığı keyifli bir saha araştırmasının ortasındayız. Tarihte ilk buğday üretiminin yapıldığı bereketli topraklarda bir yerleşim olan Diyarbakır’da gastronomi çalışıyoruz.

2022 ortasında sonuçları yayınlanacak olan üç projemizde;

Diyarbakır’ın gelecek dört yılda gastronomi alanında yapacaklarını uygulanabilir ve sürdürülebilir bir eylem planı olarak, ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla kafa kafaya vererek hazırlıyoruz.

Diyarbakır’ın meşhur örgü peyniri ve diğer peynirlerinin doğdukları topraklarda değerlenmelerine katkı vermek için Diyarbakır Peynir Envanteri çıkartıyoruz. 

Diyarbakır’ın coğrafi işaretli ürünlerinden burma kadayıf, karpuz, Karacadağ pirinci, Lice domatesi, Çermik biberi, örgü peyniri, mercimek ve Boğazkere üzümünün hayata girmesinin ilk anından tüketildiği son ana kadar tüm üretim ve ticaret aktörlerini bir araya getiriyor, bu ürünlerin hakkını daha fazla vermek için somut öneriler geliştiriyoruz.