Pandemi Koşullarında Yeni Bir Gıda Rejiminin Olanakları

Yerküre Kooperatifi

In Faaliyetler Posted

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Konuşmaları kapsamında Yerküre Kooperatifi olarak COVID-19 salgının tarım ve gıda boyutlarına üzerine ikinci sunumumuz 04 Mayıs Pazartesi saat 17:30’da gerçekleşti.

Etkinliğin kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Pandemi Koşullarında Yeni Bir Gıda Rejiminin Olanakları

04 Mayıs Pazartesi, 17:30-18:30

Konuşmacılar: Olcay Bingöl ve Orkun Doğan, Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi

Kolaylaştırıcı: Murat Bayramoğlu, Özyeğin Üniversitesi

0 Comments

Leave a Comment

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi

Yerküre Ortaklarına Çağrı:

16.09.2021

Sevgili Ortağımız,

Yerküre Yerel Çalışmalar Sosyal Kalkınma Proje Danışmanlığı Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifimizin 15 Haziran 2021 tarihinde yapılması planlanan ve salgın koşulları nedeniyle ertelenen 2. Olağan Genel Kurulu 22 Ekim 2021 tarihinde Genel Merkezimizde (1938. SOKAK. GÜL SİTESİ NO:3/27 Mutlukent Mh. Çankaya / Ankara) saat 10.00’da çoğunluklu olarak yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluksuz ikinci toplantının aynı yer ve saatte 04/11/2021 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir. Genel Kurul gündemi eposta adreslerinize gönderilmiştir.

Kooperatifimizin yönetim kurulu olarak Genel Kurulumuza katılımınızın önemli olduğunu, katılamadığınız takdirde dilerseniz vekaletinizi genel kurula katılma hakkı bulunan bir başka ortağımıza verebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi’nin çalışmalarını tüm ortaklarımızın akıl ve iradesiyle daha iyi yerlere taşıyacağımıza olan inancımızla, hepimize sağlıklı günler diliyoruz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi
Yönetim Kurulu

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi