Projeler, Tamamlanan Projeler

Trakya Gastronomi Rehberi

Project details

Kurum

TURYİD-Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği

Teslim Tarihi

01 Şubat 2020

Category

Projeler, Tamamlanan Projeler

ROTA TRAKYA

Trakya mutfağını yaratan bin bir çeşit lezzeti Trakya Gastronomi Rehberinde bir araya getirdik. İçeriğini kooperatifimiz ve gastronomi yazarı Nilhan Aras’ın ortaklaşa hazırladığı rehber, Sade Film & Gastronomi tarafından
tasarlandı. Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin (TURYİD) bu yıl Trakya mutfağı temasıyla düzenlediği (COVID-19 salgını dolayısıyla ertelenen) Global Gastronomi Zirvesi kapsamında online erişime açıldı.

 

Bu rehber Trakya mutfağını yaratan kültürler kuşağını anlamayı ve tanıtmayı amaçlıyor. Rehberin içeriği Edirne, Tekirdağ, Kırklareli il, ilçe ve köylerini kapsayan saha gezilerinde birinci elden edinilen bilgiler, üreticilerle,
kooperatif yöneticileriyle, restoran ve esnaf lokantalarının sahipleriyle yapılan görüşmelerle zenginleşti.

 

Trakya bölgesini ziyaret etmek isteyenler için bağ rotaları, peynir üretim destinasyonları, ciğerciler, köfteciler, esnaf lokantaları, tatlıcılar, yol lokantaları, meyhaneler, ilçelerin, köylerin saklı kalmış lezzet durakları, köy üretici pazarları ve şenlikleri hakkında kapsamlı bilgiye ulaşmak mümkün.

 

Rehberin ayırt edici özelliklerinden bir tanesi de yeme içme kültürümüzün ve yüzyıllar içinde şekillenmiş damak tadımızın ardındaki insanlara, hikâyelere, üretim süreçlerine odaklanabilmiş olması. Bu yanıyla rehber alışılageldik
gastronomi rehberlerinin ötesinde, lezzet son durağına giden sosyolojik, coğrafi ve kültürel patikaların izini sürüyor.

Share on
Previous

İstanbul Nasıl Beslenir

Next

Değer Zinciri Analizi – Eğitim

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi

Yerküre Ortaklarına Çağrı:

05.05.2023

Sevgili Ortağımız,

 

Yerküre Yerel Çalışmalar Sosyal Kalkınma Proje Danışmanlığı Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifimizin 2022 yılı Olağan Genel Kurulu 08 Haziran 2023 tarihinde Genel Merkezimizde saat 14:00’da çoğunluklu olarak yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluksuz ikinci toplantının aynı yer ve saatte 15/06/2023 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir. Genel Kurul gündemi mektup olarak posta adreslerinize iletilmiştir. 

Kooperatifimizin yönetim kurulu olarak Genel Kurulumuza katılımınızın önemli olduğunu, katılamadığınız takdirde dilerseniz vekaletinizi genel kurula katılma hakkı bulunan bir başka ortağımıza verebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi’nin çalışmalarını tüm ortaklarımızın akıl ve iradesiyle daha iyi yerlere taşıyacağımıza  olan inancımızla, hepimize sağlıklı günler diliyoruz.

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi
Yönetim Kurulu

yerküre yerel çalışmalar kooperatifi