Trakya Gastronomi Rehberi’ni tamamladık.

Trakya mutfağını yaratan bin bir çeşit lezzeti Trakya Gastronomi Rehberinde bir araya getirdik. Kooperatifimiz ve gastronomi yazarı Nilhan Aras’ın ortaklaşa hazırladığı rehber, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin (TURYİD) Trakya mutfağı temalı düzenleyeceği Global Gastronomi Zirvesi’nin yayını olarak değerlendirilecek.

Edirne, Tekirdağ, Kırklareli il, ilçe ve köylerini kapsayan saha gezilerinde birinci elden edinilen bilgiler, üreticilerle, kooperatif yöneticileriyle, restoran ve esnaf lokantalarının sahipleriyle yapılan görüşmelerle zenginleştirilen rehber, Trakya mutfağını yaratan kültürler kuşağını anlamayı ve tanıtmayı amaçlıyor.

 

Rehberde Trakya bölgesini ziyaret etmek isteyenler için bağ rotaları, peynir üretim destinasyonları, ciğerciler, köfteciler, esnaf lokantaları, tatlıcılar, yol lokantaları, meyhaneler, ilçelerin, köylerin saklı kalmış lezzet durakları, köy üretici pazarları ve şenlikleri hakkında kapsamlı bilgiye ulaşmak mümkün.

Rehberin PDF versiyonuna erişim için: http://online.fliphtml5.com/brbfx/qbtm/#p=1

Rehberin ayırt edici özelliklerinden bir tanesi de yeme içme kültürümüzün ve yüzyıllar içinde şekillenmiş damak tadımızın ardındaki insanlara, hikâyelere, üretim süreçlerine odaklanabilmiş olması. Bu yanıyla rehber alışılageldik gastronomi rehberlerinin ötesinde, lezzet son durağına giden sosyolojik, coğrafik ve kültürel patikaların izini sürüyor.